Czym jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP (z języka angielskiego Guaranteed Asset Protection) to forma zabezpieczenia przed możliwą stratą finansową. Wspomniane zabezpieczeni określa się również jako ubezpieczenie od utraty wartości pojazdu w czasie. Najczęściej jest dopłata do wartość samochodu z dnia faktury (są jednak na rynku inne formy GAP).

Ubezpieczenie GAP w leasingu

Polisa GAP jest dobrowolna, jednak często wymagana przez leasingodawcę. W takim wypadku kalkulacja składki stanowi integralną część oferty leasingu, a rezygnacja z tego ubezpieczenia spowoduje zwykle zwiększenie marży banku. Możemy również rozważyć GAP z obcego towarzystwa ubezpieczeniowego (np. Defend), taka polisa będzie miała identyczny zakres, a powinna być tańszą opcją. W przypadku leasingu ta forma zabezpieczenia jest jak najbardziej korzystna dla obu stron. Leasingobiorca zabezpiecza często całą wartość wpłacanego kapitału, a leasingodawca ma pewność spłaty pełnego zobowiązania.

Ubezpieczenie GAP czy Autocasco?

Poprawną odpowiedzią jest połączenie zarówno Autocasco jak i GAP. Tylko takie rozwiązanie daje nam pełną ochronę. Zasadniczo sam GAP bez Autocasco nie zadziała. W razie szkody całkowitej lub kradzieży ubezpieczyciel AC wypłaci nam wartość z dnia szkody. Bez GAP będziemy stratni, gdyż auto powinno spaść na wartości względem wyceny z dnia zakupu. Ubezpieczenie GAP przeznaczone jest zarówno dla samochodów nowych jak i używanych (do 7 lat) oraz motocykli.

GAP Fakturowy - najlepsza opcja

GAP fakturowy to najlepsza forma tego ubezpieczenia. W przypadku szkody całkowitej, bądź kradzieży, ubezpieczyciel dopłaci różnicę do pełnej kwoty z faktury zakupu pojazdu, mimo iż, samochód stracił na wartości. Dla przykładu samochód warty był w dniu zakupu 100 000 zł brutto, po 4 latach jego wartość to 60 000 zł brutto. Ubezpieczyciel AC wypłacił 60 000 zł brutto, a pozostałe 40 000 zł brutto GAP. Bez tego ubezpieczenia w momencie szkody bylibyśmy stratni 40% wartości samochodu. Różnica między zobowiązaniem w leasingu, a sumą wypłaty (GAP+AC) trafia na nasze konto. Wpłacone raty wracają do nas, a my możemy skorzystać z kolejnego leasingu, gdyż mamy kapitał na opłatę wstępną.

GAP Finansowy

GAP finansowy zabezpiecza jedynie zobowiązanie jakie zostało do spłaty w leasingu lub kredycie. W analogicznym przykładzie jak powyżej, po szkodzie ubezpieczyciel z AC wypłaci 60 000 zł brutto. W tej sytuacji, o tym ile wypłaci GAP decyduje pozostała kwota do spłaty w leasingu. Jeżeli będzie to kwota 70 000 zł brutto, to zostanie wypłacona kwota 10 000 zł brutto (sumarycznie z wypłata z AC pokryje całe zobowiązanie) Jeżeli kwota zobowiązania będzie niższa niż wypłata z AC, to GAP finansowy nie wypłaci ani złotówki. Niezależnie od pozostałego zobowiązania zostaniemy bez gotówki, jedyny plus to zamknięcie umowy leasingu bez kosztów.

GAP Indeksowy

GAP indeksowy to forma zabezpieczenia straty finansowej w formie stałego indeksu określającego wypłatę. Wspomniany indeks to często 20% wartości polisy AC. Pozostając przy szkodzie samochodu wartego 100 000 zł brutto na fakturze, który został wyceniony przez AC w dniu szkody na 60 000 zł brutto. GAP indeksowy dopłaci nam 20% z kwoty 60 000 zł, czyli 12 000 zł brutto. Sumarycznie dostaniemy więc 72 000 zł brutto, pozostałe zobowiązanie nie ma tutaj znaczenia. Pozostała kwota może starczyć na zakończenie leasingu, może być za mała, wszystko zależy od konstrukcji umowy leasingowej. Ważne jest to, że dalej pozostaniemy stratni, gdyż za samochód pierwotnie zapłaciliśmy 100 000 zł brutto.

Ile kosztuje ubezpieczenia GAP?

Wycena ubezpieczenia GAP zależna jest od kilku zmiennych. Najważniejsza jest forma ubezpieczenia. Często o dziwo, to najlepsza forma, czyli GAP fakturowy nie będzie najdroższa opcja. Sama cena zależna jest oczywiście od okresu ubezpieczenia oraz maksymalnej wartości dopłaty do ubezpieczenia AC. Na naszej stronie możecie w prosty sposób obliczyć składkę dla GAPa fakturowego. Sprawdź nasz gap kalkulator.

Ubezpieczenie GAP – co to jest i jak działa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry